På 1980-tallet ble det samlet inn ca. 1.500 gamle bilder fra Gjesdal.

Innsamlingene ble gjort i disse kretsene. (Samlingene med blå skrift er ferdig registrert. Klikk på lenken for å komme til bildene.)
1984: Kyllingstad og Søyland
1986: Gjesdal (ikke ferdig registrert ennå)
1988: Oltedal
1989: Ålgård
1990: Dirdal, Gilja og de andre bygdene i indre del av kommunen
Personen på bildet er Berte Kyllingstad (1801-1890)
Bildet er tatt ca. 1885.
Fotosamlingen finnes også på nettstedet Flickr
SØKETIPS:
Internett-katalogen finner du her.
Denne katalogen er felles for bøker og bilder.
"Forfatter" i denne sammenhengen er enten fotograf eller den som har levert fotosamlingen.
Skal du søke i fotosamlingen: Velg "Fotosamling" i katalogens venstremeny.
Det enkleste er å skrive inn navn eller emne i fritekstfeltet.
Dersom du leter etter bilde av en bestemt person: bruk "Avansert søk". Pass på at "Katalog" øverst i søkebildet er innstilt på "Fotosamling".
Klikk på pil ned i "Velg type søk" og velg "Emne": Skriv inn Etternavn, Fornavn.
Det er lagt inn emneord på bildene: f.eks. "biler", "skolehistorie", "tekstilindustri", "DFU" + stednavn. Det betyr at du kan søke i emnefeltet på "Ålgård", "Søyland", o.l.
Emneordene er alltid skrevet på bokmål og alltid i flertall (eks.: "sauer", "sanitetsforeninger", "speidere"). Beskrivelsen av bildet er ellers i den formen som ble brukt på fotokortet under innsamlingen, - noen ganger på bokmål og noen ganger på nynorsk.