Print
blank document image 1
Biblioteklogo liten
blank
DET SKJER PÅ BIBLIOTEKET
Nyhetsbrev januar 2010
2009
2009 har vært et aktivt år på biblioteket. Statistikken viser at utlånstallene stadig stiger. Totalt utlån i 2009 var 49.400. Det er 11 % mer enn i 2008. Gjesdal er utypisk i forhold til tendenser i landet forøvrig der det blir lånt og lest stadig mindre faglitteratur (fritidslesing). Hos oss økte utlånet av faglitteratur for barn med 20 % og for voksne med 12 %.
 
I løpet av året hadde vi for andre gang lesekonkurranse for første klasse, den avsluttes påsken 2010 og vi arrangerte "den store leselørdagen" for barn i småskolen og foreldrene deres. Vi har markert tegneseriedagen lørdag 2. mai og den nasjonale spilldagen 21. november. Vi har anskaffet oss storskjerm, lesebrett, spillkonsoller og spill. På tampen av 2009 fikk vi julegave av kulturminister Anniken Huitfeldt: 16 nye norskproduserte PC spill til å låne ut.
 
 I desember hadde Randi Jøntvedt sin siste arbeidsdag på biblioteket. Hun har vært hos oss siden januar 1997 og valgte nå å gå over i pensjonistenes rekker etter å ha arbeidet i Gjesdal kommune i nærmere 40 år! Vi takker Randi for alt hun har bidratt med av kompetanse og engasjement for barnelitteraturen!
 
I januar har vi følgende utstillinger:
Nye voksen-, ungdoms-, barne-, og billedbøker står i boktårn i foajé.
Jubileum 2010: Ole Bull, Bjørnstjerne Bjørnson, Kvinnedagen er 100 år og nasjonalt leseår.
 
Nytt i hyllene:
Q barnekultur, det nye kulturmagasinet er en publikasjon for diskusjon, informasjon og faglig oppdatering om kultur for barn.
Strek, STREK er et kirkelig reportasje- og fordypningsmagasin. Magasinet er tverrkirkelig og uavhengig av kirkelige og politiske særinteresser. Nøkkelord er tro, rotfeste og aktualitet.
Minerva, Tidsskriftet Minerva har aner helt tilbake til 1924, da studentavisen Minerva ble startet av Den Konservative Studenterforening
Personae, Første kulturtidsskrift om klær
Les om alle tidsskrift på innkjøpsordningen her.
 
Månedens forfatter
Roy Jacobsen. Han har fått mye skryt for sin nyeste roman Vidunderbarn og han har skrevet godt om vinter, kulde og andre verdenskrig i Hoggerne. Han debuterte i 1982 med novellesamlingen Fangeliv. Han har vært nominert til Nordisk Råd Litteraturpris for romanene Seierherrene i 1991 og Frost i 2004. Han er en av de forfatterne som har mottatt størst anerkjennelse fra kritikerne og det litterære miljøet forøvrig de siste årene.
 
Visste du:
At biblioteket også er på Facebook.
 
Husk:
Alt om barn-litteraturen nå står i barneavdelingen?
 




Tilbake
Copyright © Symfoni Software AS All rights reserved • Developed by Symfoni Software AS

Sist endret 01/04/2010 av Ingvild Seland.