Signert kontrakt bygging av Gjesdal helsehus

Gjesdal kommune har i dag inngått avtale med Skanska om bygging av Gjesdal helsehus.

Det nye helsehuset har en bygningsmasse på 8700 kvadratmeter, vil romme 76 institusjonsplasser, og inneha funksjoner som kafe, storkjøkken, fysio og ergoterapi og servicearealer. Det vil også bygges ca 2000 kvadratmeter med parkeringshus, i tillegg knyttes Gjesdal helsehus sammen med Ålgård bo- og aktivitetssenter (ÅBOAS). Prosjektet har høye klimaambisjoner, og skal miljøsertifiseres i henhold til BREEEAM Nor nivå Excellent. 

Byggingen vil ha oppstart i 2025 og er forventet ferdigstilt i 2027. 

Avtalen er inngått med bakgrunn i kommunestyret sitt vedtak mandag. 16. juni 2025. Saksfremlegg med vedtak kan leses på vår nettside Politiske møter og sakspapirer - Møter - Kommunestyret (16.06.2025)

Dette er en stor og viktig sak for Gjesdal kommune. Det blir vårt største byggeri noensinne. Med Gjesdal helsehus bygger vi for fremtiden og samler tjenestene våre i Ålgård sentrum, sier ordfører Frode Fjeldsbø. 

Vi vet at det vil bli et økt press på kommunens helsetjenester i årene fremover. Gjennom byggingen av Gjesdal helsehus legger vi til rette for en samordning av våre tjenester og øker kapasiteten slik at vi får en fremtidsrettet løsning som kan ivareta våre innbyggere i generasjoner, uttaler kommunedirektør Pål Larsson. 

Du kan lese mer om Gjesdal helsehus på vår nettside: Nytt helsehus på Ålgård - Gjesdal kommune 

Kontaktpersoner for pressehenvendelser:
Ordfører Frode Fjeldsbø, mobil 980 18 908
Kommunedirektør Pål Larsson, mobil 911 13 131
Prosjektleder Trond Hansen, mobil 975 06 807