I henhold til Handlings- og Økonomiplanen for 2026 utfører Gjesdal kommune påkostninger i Ålgård Svømmehall.
Prosjektet innebærer blant annet følgende tiltak:
• Oppgraderte garderobefasiliteter inkludert tilpasning og utvidelse av HC-garderober
• Utbedring av betongskader og lekkasjer i bassengkonstruksjonen
• Utforming av bassenget tilpasset moderne startpaller og nytt stupebrett
• Oppgradert belysning i hele hallen
Formålet er at dette vil gi brukere av hallen en bedre svømmeopplevelse, bedre treningsforhold, bedre sikkerhet samt gi hallen forlenget levetid. Kort og godt skal prosjektet sikre brukernes sikkerhet og bygningens helse.
De innledende arbeider og kartlegging konkluderer at deler av byggets tilstand er usikker, spesielt bassengkonstruksjonen, og medfører at vi ikke kan tilby videre svømmeaktivitet i Ålgård Svømmehall i 2026.
Det er lagt opp til alternativt tilbud i Oltedal skole.
Se gjesdal.friskus.com for mer informasjon om dette tilbudet.
Det ble utført omfattende kartleggingsarbeid før fysisk oppstart av prosjektet. Kartleggingen konkluderer foreløpig med at tilstanden er verre enn forventet, usikker og øker prosjektets omfang og kompleksitet.
Før sommeren ble det avdekket partier med asbest innebygd i konstruksjonen og sommeren har gått med til asbestsanering. I perioden er også bassenget tappet ned for å utføre lekkasjelokalisering og utbedringer. Årsaken til at dette gjøres i denne omgang, med den utvidede stengeperioden dette medfører, er for å unngå plutselig stenging igjen på senere tidspunkt.
Vi er forbedret og gleder oss til å fortsette arbeidet utover høsten og spesielt til vi kan invitere dere alle tilbake inn i svømmehallen.