Foreldre på sitt beste - god sommer!

Litt mer engasjert. Litt mer tålmodig. Litt mer minneverdig.

Sommeren er høysesong for is, bading og late dager. Det er også en tid der nordmenn drikker mer alkohol, det viser salgstall fra Vinmonopolet. Derfor har vi en anbefaling til alle foreldre: Holder du deg til null, ett eller maks to glass når du er sammen med barna, er det lettere å være mamma eller pappa på sitt beste. Vi er opptatt av at alle skal ha en god og trygg sommer, derfor er det viktig å bruke alkovett når vi er sammen med barn. 

Heier på pappaene
Særlig pappaer har grunn til å stoppe opp og reflektere, for menn drikker oftere og mer enn kvinner. Undersøkelser gjort av Ipsos på vegne av Av-og-til viser at menn har mer liberale holdninger til alkohol, og er mer åpne for å drikke sammen med barn. Derfor er pappaer en viktig målgruppe i sommer. Har du et bevisst forhold til alkohol, blir sommerferien enda hyggeligere for både store og små. Du blir mer opplagt og til stede, og har mer energi til å gjøre de tingene du har gledet deg til sammen med barna i sommer.

Anbefaling til alle foreldre
Når vi drikker alkohol kan det være vanskelig å oppdage når det går fra å være trivelig til å bli ubehagelig for de små. Det voksne kan oppleve som god stemning, kan gjøre barn usikre og utrygge – og det skjer gjerne før vi voksne merker det selv. Tar du med deg rådene under, kan sommerkveldene bli minneverdige for både store og små. Gode råd for en barnevennlig sommer:   

  • Drikk null, ett eller maks to glass når du er sammen med barn.
  • Ha flest dager uten alkohol.
  • Bli enig med andre voksne om hvor mye alkohol som er greit.
  • Unngå å drikke på en måte som går utover morgendagens planer.
  • Vær spesielt bevisst i ferier og høytider. 
  • Husk at barn påvirkes før du gjør det.

 
Gjesdal kommune er en Av-og-til-kommune og jobber for å forebygge skadelig bruk av alkohol.  
Les mer: Gjesdal er Av-og-til kommune - Gjesdal kommune